منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
دراین وبلاگ چه مطالبی بیشتر موردنیاز شما می باشد؟؟


آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
گالری عکس دفاع مقدس


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

ساعت و اوقات شرعی
ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی
تماس بامدیر وب
تماس با ما
ترجمه متن
قرآن آنلاین
مشاهده و دریافت کد
قاب عکس شهدا
درباره ما

این وبلاگ برای شناخت هرچه بیشتر شما عزیزان ازبسیج و شهدای دفاع مقدس در اختیارتان قرار می گردد.

مدیروبلاگ حمیدرضایی

(( سلام بر امام خمینى، اسطوره زمان كه از فیضیه برخاست و كاخ ظلم و ستم فرعونیان را لرزاند و فرو پاشاند. او از سلاله پاك رسول خدا(ص) ،از تبار ابراهیم و از خاندان پیامبران بزرگ الهى است.او از نژاد حسین (ع) ،پاسدار حریم اسلام و تجلى بارز روحانیت اسلام.))

فرازی از وصیت‌نامه
شهید اسدالله بزرگ خانقاه


بسیج لشگر مخلص خداست.
امام خمینی (ره)


کلام شهدا

یا حسین، یا حسین، یا حسین آن قدر فریاد «هل من ناصرینصرنی »ات نافذ بود و آن چنان تنهایی ات سر آن تفتیده دشت برهوت دامان را به آتش کشید که اکنون در لبیک به تو ای وارث رسولان همه سختی ها را با لذت ایثار بر دوش خواهیم کشید.

شهید مجتبی طبرانی

خاطره
ناهار خونه پدرش بودیم . همه دور تا دور سفره نشسته بودم و مشغول غذا خوردن. رفتم تا از آشپزخونه چیزی برای سفره بیارم. چند دقیقه طول کشید. تا برگشتم نگاه کردم دیدم آقا مهدی دست به غذا نزده تا من برگردم و با هم شروع کنیم . این قدر کارش برام زیبا بود که تا الان تو ذهنم مونده.
شهید مهدی زین الدین

منبع : یادگاران ص 19
جستجو

مطالب پیشین
آرشیو مطالب
منتخب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
سایت های مراجع تقلید
وصیت شهدا
وصیت شهدا
کاربردی
Online User 

کد گرد شدن دو گوشه عکس

دعای فرج
موضوعات


مسجد خانه خدا، در آینه قرآن و حدیث

بسم الله الرحمن الرحیم
مقدمه
در فرهنگ و تمدن اسلامی مسجد به مكان خاص عبادت مومنان گفته می شود منتهی عبادت در اسلام یك معنای عامی دارد كه بسیاری از فعالیتهای فرهنگی و سیاسی و اجتماعی را شامل می گردد بر این اساس از زمان رسول اكرم (ص) مساجد كاركردهای بسیار مهمی چون: تعلیم و تربیت، ترویج و تبلیغ آموزه های دین، پایگاه بسیج نیرو برای جهاد، محل عبادت های خاص، مركز خدمات اجتماعی و ... داشته است. اما از آن جا كه سر به سجده نهادن مظهر نمود كامل فروتنی و كرنش و تسلیم در برابر عظمت پروردگار عالمیان است از این رو این مكان را مسجد به معنای محل سجده و سجدگاه نامیدند. از بررسی ها چنین معلوم می شود این كلمه پیش از اسلام نیز رواج داشته است قبل از این كه رسول خدا (ص) در مدینه مسجدی بنا كنند خدای تعالی در سوره اسراء (مكی) واژه مسجد را درباره مسجد الحرام و مسجد الاقصی به كار برده است و عرب ها این دو مكان شریف را كه پیش اسلام نیز مكان های مقدس مردم بودند به نام مسجد یاد می كردند.
توجه به این نكته نیز ضرورت دارد كه در اسلام هدف از خلقت انسان به یك تعبیر عبادت خداوند است.
بر این اساس به یك اعتبار در تمام كارها می توانند تحت عنوان قرار گیرد اگر با شرایط و اهداف خاصی انجام گیرند و با توجه به این امر همه جای عالم مسجد انسان نامیده شود كه رسول اكرم(ص) فرمود: جعلت لی الارض مسجدا سرتاسر زمین برای من مسجد قرار داده شده است.
ولی با این همه برترین و اصلی ترین محل برای عبادت و تقرب جویی برای خداوند متعال مسجد است لذا در آیا و روایات بر جنبه های عبادی خاص بودن مساجد بیش از ابعاد دیگر تاكید شده است و رهنمودهای بسیاری درباره اهمیت و فضیلت و احكام و آداب و ... این مكان های شریف در آیات و روایات وارد شده است.
فضیلت و اهمیت مسجد
به طور كلی در مجموعه آیات قرآن كریم و روایات اهل بیت (ع) از دو راه بر اهمیت و فضیلت مسجد اشاره می شود: گاهی از راه تبیین جایگاه و منزلت این مكان شریف و ویژگی های آن و در مواردی هم با برشمردن دست آوردها و فوائدی كه از حضور آگاهانه و مسئولیت شناسانه در این مكان عاید انسان می شود این كار انجام می گیرد.
الف: جایگاه و منزلت مسجد
به منظور هر چه بیشتر روشن شدن اهمیت و منزلت مسجد در فرهنگ اسلامی در روایاتی ویژگی های این مكان برشمرده شده است تا مومنان پس از آشنا شدن با جایگاه والای آن و به عبارت دیگر پس از علم پیدا كردن به ارج و اهمیت مسجد با بصیرت و بینش كامل به صورت شایسته با این موضوع برخورد كنند بعضی از اوصافی كه برای مسجد در روایات ذكر شده به این شرح است:
1 _ مسجد خانه خدا: در یك حدیث قدسی وارد شده است كه رسول اكرم (ص) فرمود: قال الله تبارك و تعالی ان بیوتی فی الارض المساجد...خانه های من در روی زمین مساجد است. این خانه ها برای اهل آسمان آن گونه می درخشند كه ستارگان برای ساكنان زمین در شبانگاهان می درخشند. خوشا به حال آن بنده ای كه در خانه خود وضو بگیرد و سپس مرا در خانه ام (مسجد) زیارت كند، بی گمان زیارت شونده زیارت كننده خود را گرامی داشته به او احسان خواهد كرد. كسانی را كه در دل شب به سوی مساجد گام برمی دارند به نوری درخشان در روز قیامت بشارت دهید.
باز در روایتی از آن حضرت نقل شده است كه فرمود: المساجد انوار الله مسجدها انوار خداوندی هستند.
بنابراین همانگونه كه ستارگان در دل شب مایه زینت آسمان و نیز وسیله هدایت و راه یابی گمراهان و راه گم كرده هاست مسجدها هم چنین نقش هدایت گری و زینت بخشی را دارند و باید به گونه ای باشند كه در دنیا مایه هدایت و كمال و زینت باشند و هر كس كه گام در آن نهاد بر بینش و كمال و تقوایش افزوده شود وقتی این كار به نحو شایسته انجام شد در آخرت نیز دست آورد آنها نوری خواهد بود تا انسان ها را به بهشت جاودان رهنمون گردد.
2_ مسجد بازار آخرت
در جهان بینی اسلامی هدفت از آفرینش هستی كمال یابی انسان است بر این اساس از دنیا با تعبیرهای چون: كمك كار آبادی آخرت، مزرعه آخرت، مسجد دوستان خدا و نمازگاه ملائكه الهی، ... محل تجارت اولیا خدا كه رحمت در آن كسب كرده و بهشت جاودان به دست می آورند و ...یاد شده است كه انسان در صورت خوب استفاده كرده از دنیا می تواند به كمك آن به بالاترین مراتب كمال دست یابد در همین راستا در روایات اهل بیت (ع) از مسجد به عنوان بهترین نقاط دنیا با صفت بازار آخرت یاد شده است یعنی همان گونه كه انسان تجارت پیشه در بازارها كالا و متاع های دنیوی را به دست آورده و ثروت و دارایی تحصیل می كنند مومنان نیز از راه حضور در مساجد آخرت و بهشت جاودان به دست می آورند. رسول اكرم (ص) در این باره می فرماید: المساجد سوق من اسواق الآخر‌ه...مسجدها بازارهای آخرتند از كسانی كه در آن وارد می شوند، با آموزش الهی پذیرایی می شود و هدیه ای كه به ایشان داده می شود بهشت جاودان است.
3 _ مسجد محبوب ترین مكان روی زمین
همه پدیده های عالم مخلوق خداوند هستند ولی به جهت نقشی كه هر یك از آنها در اداره نظام هستی و تكامل انسان ها دارند ارزش آنها با یكدیگر فرق دارد در میان مكان های روی زمین از آنجا مساجد بیشترین نقش را در كمك به اسنان در دستیابی به كمال و تحصیل تقوا و نیك دارند از ارج و اهمیت ویژه ای برخوردارند با توجه به این ویژگی در سخنان اهل بیت (ع) از مسجد با تعبیرهای زیبایی نظیر خانه تقواپیشگان، مجالس پیامبران، خانه های خدا، محل نشر انوار الهی و برترین مكان روی زمین و ...شده است در حدیثی آمده است روزی پیامبر اكرم (ص) از جبرئیل پرسیدند: دوست داشتنی ترین مكان های روی زمین در پیشگاه خداوند متعال كدام است؟ جبرئیل پاسخ داد. مساجد محبوب ترین جاهای روی زمین در نزد پروردگار عالم است و دوست داشتنی ترین اهل مسجد هم كسانی هستند كه پیش از همه به مسجد می آیند و پس از همه آن را ترك كنند.
گذشته از آنچه گفته شد در روایات از مسجد با اوصافی چون: مكان های ذكر خدا، خانه پرهیزكاران، پایگاه توحید، جایگاه پیامبران، بستان های بهشت و ...
ب: آثار و بركات مسجد
انس با مسجد آثار دنیوی و اخروی فراوانی در پی دارد كه اگر این اماكن مقدس با آن ویژگی های كه در آموزه های دنی بیان شده است اداره شوند و از اوصافی كه برای یك مسجد آباد و زنده كه در رهنمودهای قرآن و روایات اهل بیت ذكر شده است برخوردار باشند بدون تردید این آثار و فواید عاید اهل آن مسجد خواهد شد برخی از این آثار كه در روایات به آنها اشاره شده است به این شرح است.
میر مومنان علی (ع)درباره بعضی آثار سازنده رفت و آمد به مسجد می فرماید: كسی كه به مسجد رفت و آمد می كند یكی از امور هشت گانه نصیب او می شود: اول برادر ایمانی كه در راه خدا از او سود می برد، دوم دانشی نو و جدید، سوم فهمیدن آیه ای از آیات قرآن، چهارم شنیدن گفتاری كه او را به هدایت رهمودن شود، پنجم رحمت اللهی كه انتظار آن را داشته است، ششم سخنی كه او را از گمراهی باز دارد، هفتم ترك گناه به سبب روح خشیت و خداترسی، و هشتم ترك گناه به علت شرم.
_ رسول اكرم (ص) می فرماید: مسجد خانه تقوا پیشگان است خداوند برای آنان كه مساجد را خانه خویش قرار داده اند رحمت، آسایش، عبور از صراط را ضمانت كرده است.
_ باز پیامبر خدا (ص) می فرماید: دعوت موذن را پذیرفتن و رحمت اللهی است و پاداش آن بهشت است. در قیامت با كسی كه این دعوت را پاسخ مثبت نگوید برخورد خواهد شد. خوشا به حال كسی كه ندای دعوت كننده به سوی خدا را پاسخ گوید و به سوی مسجد بشتابد، این تنها مومنان بهشتی اند كه این ندا را پاسخ می گویند.
_ حضرت علی (ع) در این باره می فرماید: گویا می بینم كه مسجد در روز قیامت در حالی كه دو جامه احرام شبیه به محرمان بر تن اوست، حضور می یابد و برای اهل خود ونمازگزارانش شفاعت می كند و شفاعت او مورد پذیرش خداوند قرار می گیرد.
_ از رسول اكرم (ص) روایت شده است كه فرمود: فرشتگان خدا در قبر به دیدار انسان اهل مسجد می روند و به وی بشارت می دهند كه در تنهایی قبر انیس و همدم او خواهند بود تا قیامت بر پا شود و پیوسته برای او از خداوند طلب آمرزش خواهند كرد.
امام صادق (ع) به فضل بن عبدالملك می فرماید: ای فضل كسی كه با مسجد انس پیدا می كند حداقل یكی از این توفیقات شامل حال او می شود. یا اینكه موفق به دعایی می شود كه خداوند به بركت آن او را وارد بهشت می سازد یا اینكه دعایی می كند كه خداوند به سبب آن بلای دنیا را از وی دور می كند و یا اینكه دوست و برادری پیدا می كند كه او در راه خدا كمك كارش می شود.
علاوه از آنچه گفته شد: امرزش گناهان، مانع شدن از نزول بلاها، سبب برآورده شدن حاجت ها و حل مشكلات در پناه عرش خدا و سایه رحمت او واقع شدن و ... از جمله نتایج و ثمراتی است كه مشمول حال اهل مسجد می شود.
احكام و آداب و حقوق مسجد
علاوه بر ذكر فضیلت و اهمیت و آثار و بركات مسجددر آموزه های دینی برای مسجد حقوق و احكامی ذكر شده است تا با رعایت آنها مساجد از ویژگی و اوصافی كه كارآیی آنها را ارتقا می بخشد بیشتر برخوردار شوند در این راستا متوالیان اداره مسجد و رفت آمد كنندگان به مسجد موظفند كه از طریق فراهم كردن ویژگی های مورد انتظار در خودشان و در مسجدشان و به جای آوردن حقوق مسجد و رعایت احكام آن به صورت كامل این امكان شریف را به مكان های تزكیه و تهذیب و تربیت و تحكیم و ترویج آموزه های دینی تبدیل كنند و همواره بكوشند كه از كاسته شدن كارآیی آنها در نتیجه غفلت و سستی در امور مذكور جلوگیری به عمل آورند.
ویژگی های اهل مسجد
مسجد مقدس ترین مكان است گردآیندگان در آن نیز باید پاك ترین و اخلاص ترین مردمان باشد ویژگی های كه در قرآن مجید برای اهل مسجد شمرده شده است عبارتند از:
1 – ایمان به خدا: مردان مومن شناخت قلبی و التزام عملی به دستورات پروردگار عالم دارند.
2 – ایمان و اعتقاد به قیامت كه آنها را از انجام گناهان باز می دارد و به آنجام كارهای نیك وا می دارد.
3 – پرداخت زكات: مومن اهل مسجد علاوه بر برقرای ارتباط كامل با خدا با خلق خدا هم به نیكی رفتار می كند و همواره از طریق انجام كارهای نیك بویژه نسبت به حل مشكلات مردم ناتوان و مستمند اهتمام كامل دارد.
4 – برپای نماز: نماز كه رمز ارتباط انسان با خدای خویش از مهم ترین عبادات است اهل مسجد برای اقامه شایسته آن همیشه می كوشد و دلیل انس مومن با مسجد همانا عبادت و پرستش است كه اقامه نماز مصداق كامل آن است.
5 – ترس از خدا: اهل مسجد از خدا ترس ترین بندگان خدایند.
در روایات اهل بیت (ع) هم علاوه بر ویژگی های مذكور از اموری چون ضرورت الگو و اسوه بودن اهل مسجد برای دیگران و با بركت و خیر خواه بودن آنان به همه افراد جامعه اسلامی یاد شده است.
امام صادق (ع) می فرماید: از هر گروهی تنها آنان كه در فضیلت ها از همگان برترند و الگو و اسوه مردم به حساب می آیند اله مسجد هستند.
رسول خدا (ص) در حدیثی فرموده است: اهل مسجد افراد با بركت و آراسته و از كژی و گمراهی ها محفوظو در امان اند. علاوه بر آن كه خیر آنها در بر طرف شدن مشكلات دنیوی مردم جامعه بالعیان مشاهده می شود با تمام وجود در حل گرفتاری های افراد می كوشند خداوند به بركت وجود آنان عذاب و بلاها را كه در نتیجه برخی اعمال ناشایست افراد جامعه پیش می آید از آنها برمی دارد.
ویژگی دیگر اهل مسجد آن است كه نسبت به ادای حقوق مسجد پیش گامند یعنی همواره با اخلاص و نیت پاك در مسجد حاضر می شوند، حقوق همسایگان مسجد را مراعات می كنند به آنها مزاحمت ایجاد نمی كنند، حق همسایگی مسجد را هم به نحو شایسته رعایت می كنند و بدون عذر از حضور در مسجد سرباز نمی زنند، از عمارت مسجد چه از راه رسیدگی به سلامت و زیبایی ظاهر و ساختمان مسجد و چه از طریق رونق بخشیدن به آبادنی معنوی آن لحظه ای كوتاهی نمی كنند، و مراقبت می كنند كه اداره امور مسجد تنها در اختیار انسان های صالح و تقواپیشه باشد و به دست نااهلان نیفتد.
آداب و احكام مسجد
برای اینكه ارزش و احترام و همینطور كارآمدی مسجد در كمك به كمال یابی انسان ها حفظ شود در مجموعه رهنمودهای قرآن كریم و روایات اهل بیت (ع) آداب و احكامی برای همه مردم به ویژه متولیان و رفت و آمدكنندگان به مساجد ذكر شده است كه قسمتی از این آداب مربوط به ساختن مسجد و قسمتی به ورد به مسجد و بخشی نیز مربوط به داخل مسجد و بعضی هم به چگونگی خروج از مسجد می باشد و از جمله آداب مسجد است.
1 – احترام به مسجد: همه افراد موظفند كه احترام مسجد را حفظ كنند و از هر عملی كهب نوعی هتك حرمت آن به حساب می آید خودداری كنند. لزوم احترام به مسجد تا بدانجاست كه اولیای الهی دستور داده اند در هنگام به زبان جاری كردن نام مسجد رعایت احترام آن را بنمایند و از بكار بردن تعبیری كه با منزلت والای آن سازگاری ندارد پرهیز كنند.
و امام صادق (ع) می فرماید: ملعون است، ملعون است، ملعون است كسی كه مسجد را احترام نكند.
وقتی از آن حضرت در مورد علت لزوم تكریم مسجد پرسیدند فرمود: از آن روی احترام مسجد لازم است كه مساجد خانه های خدا در روی زمین هستند.
از مصادیق تكریم مسجد این است كه آن را از هر نوع آلودگی ها دور كنند خداوند تبارك و تعالی در قرآن می فرماید: به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم كه خانه مرا ....تطهیر كنند.
این طهارت اعم از طهارت ظاهری و باطنی است لذا همه افراد موظفند هرگونه نجاست را از مسجد برطرف سازند فرق نمی كند این آلودگی توسط خود آنها عارض شده باشد یا دیگران.
2 – پاكیزه بودن در هنگام ورود به مسجد
از جمله احكام مسجد این است كه انسان در هنگام ورود به آن پاكیزه باشد. قرآن كریم می فرماید: در حال مستی و جنب بودن كسی حق ندارد به مسجد داخل شود. محمد بن مسلم و زراره می گویند به امام باقر (ع) عرض كردیم: آیا زن حائض و جنب می توانند داخل مسجد شوند؟ حضرت فرمود: نمی توانند مگر به نحو عبور كردن (از دری داخل شده و از در دیگر بدون توقف خارج شوند) و ...
3 -  خودداری از خرید و فروش در مسجد:
انجام دادن خرید و فروش و نیز كارهای كه جنبه شعل و حرفه دارند مانند نجاری، آهنگری، و آرایش گری و ... در مسجد ممنوع است. در حدیثی از امام صادق (ع) می فرماید: مساجد را مكان خرید و فروش قرار ندهید.
4 – منع از گذرگاه قرار دادن مسجد:
برخی مساجد دو در دارند بعضی از افراد برای رسیدن به محلی از مسجد به عنوان گذرگاه استفاده می كردند از آنجا كه این كار با عظمت و قداست مسجد سازگاری ندارد از این كار منع شده است رسول اكرم (ص) در این باره می فرماید: مساجد را گذرگاه و راه عبور قرار ندهید مگر این كه در هر بار دو ركعت نماز تحیت مسجد در آن به جای آورید.
5 – گفتگو از امور دنیوی:
مسجد خانه خدا و جایگاه ذكر و دعا و عبادت و دل كندن از زرق و برق دنیاست در این مكان گفتگو كردن از امور دنیوی مناسب با مقام و منزلت قدسی آن ندارد. امیر مومنان (ع) می فرماید: در آخر الزمان مردمی پیدا می شوند كه در مساجد جلسه ها برپا كنند و پیرامون دنیا و دوستی سخنی می گویند با چنین كسانی هم نشینی نكنید كه خداوند آنان را به خودشان واگذاشته و كاری به آنها ندارد.
علاوه بر موارد مذكور اموری چون: استفاده از مال حلال در آبادسازی مساجد، رعایت استحكام بنای مسجد در عین سادگی آن، خودداری از خوابیدن در مسجد، پرهیز از سخنان بیهوده در مسجد، رعایت طهارت و آراسته و پاكیزه وارد شدن در مسجد، خواندن نماز تحیت در مسجد ، ... از جمله آدابی است كه باید رعایت شود.
 
مصابحه مهندس سیف اللهی
بسم الله الرحمن الرحیم 
آنچه كه امروز در خدمت شما هستیم بحثتوسعهوطرح بزرگ جامعه مسجد مقدس جمكران است.
كه در ارتباط با مسجدی كه حدود 25 سال پیش در گمنامی بسیاری بسر می برد. امروزه بحمد الله در جهان تشیع و اسلام یكی از مساجد بزرگ اهل تشیع است و در استان قم یكی از مساجدی است كه می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و بحمد الله در هفته بیش از هزاران زائر دارد كه می آیند اینجا و در ارتباط با آقا امام زمان (عج) و آنچه مشكلات و گرفتاری ها و مسائلی كه در عصر حاضر دارند با آقا (عج) در میان می گذارند و در حقیقت این مسجد از سال 1360 تقریبا نضج گرفت و كار أن توسط هیئت امنای وقت زیر نظر اوقاف و امور خیریه به كار گسترش و بسطش آغاز شد. بحمدالله با حكمی كه مقام معظم رهبری بعنوان تولیت این مسجد صادر كردند گسترش و طرح جامع مسجد قوت بیشتری گرفت و بحمد الله طرح جامع  تهیه شد و به تصویب شورای شهرسازی و معماری كشور رسید و مراحل مختلفش را در استان طی كرد و بعد از مصوب شدن در كمیسیون ماده 5 بحمدالله امروز مسجد دارای 250 هكتار در حقیقت طرح جامع است كه بیشترین طرح و توسعه ای كه در این 3 سال اخیر اتفاق افتاده همین مكانی است كه الان بنده در خدمت شما هستم و بعنوان شبستان های اصلی كنار شبستان اصلی با مسجد مقام مطرح است كه دو تا شبستان در قسمت غرب و دو تا شبستان در قسمت شرق گسترش یافته. مسجدی كه در قسمت غربی قبلا به عنوان مسجد مرمر بود می دانید كه این مسجد بصورت ستون فراوان و در حقیقت با بسط و گسترشی كه پیدا كرد ما گنبدی را كه مجبور شدیم به عنوان پنج گنبد اصلی مسجد كه رو به قبله احداث بكنیم و تاسیس بكنیم. بر این شدیم كه آن مسجد را هم در ارتباط با مسائلی كه وجود داشت یك مقداری تغییرات اساسی بدهیم. (درب ورودی آن _ زیرزمین)
زیر زمین آن و تقویت سازه های آن بدلیل اینكه مسائل و مشكلات زلزله را در ارتباط با منطقه و خط قم داشتیم.
بحمد الله بسط این مجموعه هم در حقیقت روی طرح توسعه اثرگذاری خاص خودش را داشت.
امروز آنچه كه می بینید حدود بیش از هشت هزار متر مربع در ظرف این سه سال توسط شیعیان حاشیه خلیج فارس و كمك های خیرین و كسانی كه زائر مسجد مقدس جمكران هستند و با اعانات مردم در حال توسعه و ساخت است.
خوشبختانه باید عرض بكنیم كه علی رغم اینكه دولت در حاشیه مسجد كارهای خدماتی عمومی همچون آب، برق، گاز و فاضلاب مسجد همت جانانه ای به خرج دادند. مسئولین دولتی در ارتباط با پل زیرگذر راه آهن، پل جاده كاشان و مجموعه خدمات حاشیه ای كمك های ذی قیمتی در ارتباط با سرویس زائران داشتند.
ولی بحمد الله خود مسجد و درون مسجد و اداره مسجد با نذورات مردمی دارد اداره می شود و همه ساختمانهایی كه در داخل حریم مسجد هست توسط خود نذورات مردمی ساخته می شود. 
بحمد الله خیرین بسیار باارزشی در این مسجد كمك های ذی قیمتی كردند كه من جا دارد از همه آنها در اقصی نقاط كشور تشكر كنم بویژه شیعیان كه در حاشیه خلیج فارس هستند و عنایات آنها و توجه آنها به آقا امام زمان (عج) و این مسجد باعث شده كه مسجد از رونق خاصی برخوردار بشود. مجموعا همانطور كه عرض كردم ما هشت هزار متر الآن به عنوان 3 تا شبستان دو تا غربی و یكی شرقی اضافه كردیم و در این كار توسعه خاصی خودش را داشته.
به همین دلیل و با همین طرح جامع بسط و گسترش رو طرح جامع بحمد الله دو تا مناره اصلی كه به ارتفاع 110 متر است در حال شكل گیری است. بحمد الله همه این ها با كمك و اعانات مردمی است. خود كارهایی را كه در ارتباط با مسائل دورن مسجد به عنوان نظافت و به عنوان خدمات عمومی مسجد است باز توسط خود مردم در حقیقت تامین بودجه می شوند و گسترش و بسط آشپزخانه مسجد و نهارخوری های زنانه و مردانه ای كه ساخته شده و امروز در حدود بیش از 2400 هزار متر در دو طبقه برای زوار محترم و در حقیقت زائران مسجد مقدس جمكران تعبیه و ساخته شده.الحمد الله رو به اتمام است و قسمت فاز اولش را ما انشاالله در 15 شعبان همین امسال انشاالله دو سه روز دیگر افتتاح خواهد شد و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت ما امیدواریم این سه تاشبستان كه عرض كردم به اضافه تعمیرات اساسی كه در مسجد مرمر داشتیم و همچنین باز شدن درب های غربی و شرقی به شبستانهای غربی و شرقی كه بسیار كار زمان بر و طاقت فرسایی از نظر فنی داشته بحمد الله كارش رو به اتمام است و كارهای سنتی كاریش و در حقیقت نازك كاریش رو به اتمام است.
من همین جا كه ایستاده ام و شما مشاهده می كنید مسجد دارای پنج محراب است یك محراب اصلی و پنج محرابی را كه به عنوان محراب اصلی مسجد مقام دو تا محراب قسمت شبستانهای غربی و دو تا در شبستان شرقی است. بحمد الله كار كاشی كاری و آئینه كاری آنها تمام شده و پنج تا گنبدی كه دو تا گنبد در سمت شرق مقصوره اصلی و دو تا گنبد در سمت غرب است بحمد الله هم روی گنبد كارهای نازك كاری و سیمان كاری و رنگ آمیزی اش تمام شده و داخل زیر گنبد هم كارهای تزئیناتی آن تمام شده ما برای سال آینده در حقیقت و در ادامه كارمان در امسال تكمیل شبستانهای غربی و شرقی را داریم و ادامه در رابطه با احداث سرویس های بهداشتی را و حمام هایی را كه مورد نیاز مردم است داریم.
اقدام می كنیم ما امیدواریم تا سال آینده این قسمت ها كامل بشود تا ما انشاالله بپردازیم به رواق ها و رواق ها را به یك سرمنزل مقصود برسانیم و انشاالله با تخریب دو ساختمان كه در حیاط مسجد است انشاالله بتوانیم كف مسجد را آماده بكنیم كه زوار محتمر برای سال آینده مشكل در ارتباط با ورودی و خروجی ها نداشته باشند و كارهایی را كه در اطراف مسجد شده بحمدالله آسفالت خیابانها و بلوارها درخت كاری، پیاده رو سازی توسط سازمان مسكن و شهرسازی، بنیاد مسكن و اداره كل راه و ترابری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی كه انصافا در استان همراه عزیزان مدیران كل اجرایی در سرویس دهی حاشیه راه داشتند بویژه خود استانداری استان قم و شهرداری قم و شورای اسلامی شهر قم، فرمانداری قم و همه ارگانهایی را كه به نحوی در سرویس دهی و خدمت گزاری در ارتباط با مسجد دارند مشكلات و مسائل را از 15 شعبان هفته بعد از سال گذشته اش مرتبا و مكررا تشكیل دادند و مشكلات و مسائل را بروز پیگیری كردند و بحمد الله امسال ما شرمنده مردممان نیستیم كه در ارتباط آب اولیه نیاز بوده، مهم ترین مسئله حل مشكل فاضلاب این مسجد بوده همه اطلاع دارند كه بصورت سبتیك و بسیار بدی وضعیت دستشوئی ها و سرویس های بهداشتی ما بوده امسال بحمدالله آب و فاضلاب وصل به فاضلاب شهر قم شده و دفع فاضلاب انجام می گیرد مشكلاتی كه در ارتباط با گاز بوده بحمد الله اداره گاز و مشكلاتی كه در ارتباط با اداره برق بوده و روشنایی معابر بوده و محوطه های پاركینگ بوده و بویژه احداث پاركینگ های سرویس كه همیشه مورد دغدعه خاطر پلیس راه و نیروی انتظامی بوده بحمد الله با گسترش و آسفالت كردن و قیرپاش كردن امسال بوضع مطلوبی انجام شده و ما تشكر می كنیم از همه دست اندركاران كه در ارتباط با مسائل مسجد جامع جمكران حركت كردند. انصافا مسئولان شهر قم و استانداری مایه گذاشتند و در حقیقت این مسائل را در حاشیه مسجد حل كردند و من اینجا لازم است عرض كنم در ارتباط با درون مسجد بحمدالله با خود یاری هایی كه مردم داشتند ما تا الآن بودجه ای از دولت نگرفتیم و همه صرف هزینه هایی كه در ارتباط با مسجد انجام می شود در درون مسجد از نذورات و هدایای مردمی است البته من همانطور كه عرض كردم در حاشیه مسجد ادارات و ارگانهای ذی ربط و بویژه سازمان مدیریت و استانداری كمك های ذی قیمتی را در ارتباط با امكانات داشته كه من همین جا از همه آن عزیزان تشكر می كنم و زبانم قاصر از هماهنگی عزیزان و تولیت محترم مسجد و هیئت امنای مسجد بحمدالله با همتی كه زیر نظم مقام معظم رهبری بوده و هست و حمایت هایی را كه از طریق تملك این زمین ها بوده واقعا ما الآن باید عرض بكنیم كه محوطه اصلی و اساسی مسجد حدود 650 متر عرض و حدود 850 متر طول دارد كه تمام زمین های داخل مسجد تملك شده با رضایت صاحبان آنها و خریداری شده و بحمد الله  بسط و توسعه مسجد در فاز یك و رینك یك ما در حقیقت امروزه تقریبا بیش از 90 درصد تحقق پیدا كرده و در رینگ دوم در حدود 52 درصد تملك داشتیم و امیدواریم كه بتوانیم بسط و گسترش در ارتباط با 48 درصد تملك داشته باشیم البته با كمك وزارت مسكن انجام بشود و كارهایی را كه در آینده داریم مهم ترین اش ارتباط مسجد است از طریق اتوبان قم _ كاشان كه اطلاع دارید از نزدیك پل دوم ما انشعابی می كنمی كه مستقیما از اتوبان كسی دیگر نخواهد از كمربندی قم یا از داخل شهر قم وارد بشود بكله مستقیما بتواند به مسجد بیاید ارتباط ایستگاه اصلی راه آهن سریع السیر اصفهان _ تهران است كه از ایستگاه اصلی كه الآن تعبیه شده و در حقیقت زده شده كنار مسجد مقدس جمكران ایستگاه اش احداث شده امیدواریم وقتی كه قطار سریع السیر تهران _ اصفهان _ شیراز حركت می كند یكی از ایستگاههای مهم در مواقع اضظراری در حقیقت مواقعی كه شبهای سه شنبه و شبهای چهارشنبه و شب های جمعه برای سرویس دهی است بتوانیم كمك بگیریم و تكمیل سرویس ها و در حقیقت ساخت قسمت اداری و دارالتولیه و دارالخدامی است كه انشاالله ما امیدواریم كه خدام عزیز افتخاری كه اینجا هستند مكانی را در ارتباط با ورودی اصلی در داشته باشیم و سریوس را برای سازمان بهزیستی، كمیته امداد امام خمینی (ره) و مجموعه كسانی كه سرویس دهنده به معلولین و مجروحین هستند در ارتباط با مسجد و ویلچرهایی كه در حال باید در داخل مسجد باید تعبیه شوند _ كف سازی اصلی مسجد كه امیدواریم در سال آینده داشته باشیم و رواق ها را بتوانیم شكل دهیم و انشاالله این وضعیت را كه الان مردم ما در صحن اصلی مسجد مشاهده می كنند انشاالله سال آینده با برداشتن این سوله ها و بردن در كنار در سایبانهای استقرار زوار عزیزی كه به مسجد تشریف می اورند و انشاالله بسط و گسترش زمینی كه از وزارت مسكن در حقیقت گرفته شده و باغی را كه مسجد مقدس دارد برای توسعه كسانی كه به عنوان گردشگر و به عنوان كسانی كه شب را می خواهند در مسجد و اطراف مسجد اطراق بكنند انشاالله مجموعه ای را فراهم بكنیم كه بتوانند با راحتی خیال انشا الله در مسجد یكی شبی را بیتوته كنند ما كارهایی را كه در رابطه با توسعه مسجد داریم انشاالله همانطور كه عرض كردم با روند خوبی در حال پیگیری است ما امیدواریم با همت عزیزان شهرداری و شورای شهر و استانداری و مجمع ادارات استان با هر چند كه تعامل بسیار خوبی بود بیشتر بشود و انشاالله عزیزانی هم كه در حاشیه مسجد زمین هایی را دارند و در حقیقت ساكنین بیشتر ده جمكران انشاالله بزودی از طریق برنامه ریزی كه شده زیر نظر وزارت مسكن شهرسازی و طرح جامع قم زیر نظر شهردار قم اداره خواهد شد انشاالله بتوانیم یك سر و سامانی هم به ده مجاور بدهیم و از آن حالتی كه هر روز شاهد تغییرات بسیار گسترده ای در ساخت و سازهای تجاری با كمك استانداری انشاالله داشته باشیم با امیدی كه داریم به فرمانداری و شهرداری و مجموعه ارگانهای ذی ربط كه كنترل ساخت و ساز را دارند امیدواریم كه ؟؟؟؟وضعیت را مثل عربستان و مسجد الحرام  و مسجد النبی نداشته باشیم و با توسعه ای را كه با سعه و صدر بر مبنای طرح جامع دیده شده انشاالله شاهد این نباشیم كه مسجد را در حالت بن بستی قرار بدهیم كه برای آتیه دچار مشكل بكند مردم را ما امیدواریم كه با توجه به آمراگیری هایی كه در سالهای گذشته داشتیم در ارتباط با مسجد مقدس جمكران و روزهای خاصی را كه زوار عزیز و آتیه تا مرز 5/2 میلیون نفر در 3 روز را ما زائر داشتیم امیدواریم كه ما بتوانیم برای ارتباط با این 5 میلیون نفری كه می آیند برای حدود دو یا سه روز تولد آقا امام زمان انشا الله مشكل خاصی عزیزان نداشته باشند.
همت همه مسئولان استان همت تولیت مسجد مقدس همت دفتر مقام معظم رهبری و همت همه كسانی كه باعث خیر هستند بر اساس نیازها و كمك هایی كه به مجسد مقدس می كنند همه بر این است كه انشاالله زوار عزیز و كسانی كه زارئ این مكان مقدس هستند انشاالله مشكلی در ارتباط با حركتشان و تجمعشان و مسائلی را كه در مسجد بیتوته می كنند نداشته باشند ما با امیدواری و با استعانت از خداوند و با كمك و یاری خود آقا امام زمان (عج)و دست اعانه و كمك به سوی هموطنان عزیز خیرمان دراز می كنیم كه انشاالله با كمك های خیر خودشان بتوانند مسجد را بیش از پیش در انجام وظائف خودش و خدمت رسانی به زائرین محترم كمك بكنند و مساعدت بكنند تا انشاالله مشكلات مسجد هر چه زودتر با دست توانمند خادمین خودش حل و فصل بشود. من امیدوارم كه عزیزان صدا و سیما در این كاری به پیش گرفته اند و حركت هایی در اینجا صورت می گیرد در طول سال بیایند و برنامه های ما را مشاهده و ملاحظه بكنند و به سمع و نظر عزیزان بیننده و كسانی كه علاقمندند برسانند و ما در انجام كار مساعدت بكنند و مجددا از تمام عزیزان تشكر می كنم.


منبع : ویژه نامه جمكرانیه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic