منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
دراین وبلاگ چه مطالبی بیشتر موردنیاز شما می باشد؟؟


آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
گالری عکس دفاع مقدس


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

ساعت و اوقات شرعی
ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی
تماس بامدیر وب
تماس با ما
ترجمه متن
قرآن آنلاین
مشاهده و دریافت کد
قاب عکس شهدا
درباره ما

این وبلاگ برای شناخت هرچه بیشتر شما عزیزان ازبسیج و شهدای دفاع مقدس در اختیارتان قرار می گردد.

مدیروبلاگ حمیدرضایی

(( سلام بر امام خمینى، اسطوره زمان كه از فیضیه برخاست و كاخ ظلم و ستم فرعونیان را لرزاند و فرو پاشاند. او از سلاله پاك رسول خدا(ص) ،از تبار ابراهیم و از خاندان پیامبران بزرگ الهى است.او از نژاد حسین (ع) ،پاسدار حریم اسلام و تجلى بارز روحانیت اسلام.))

فرازی از وصیت‌نامه
شهید اسدالله بزرگ خانقاه


بسیج لشگر مخلص خداست.
امام خمینی (ره)


کلام شهدا

یا حسین، یا حسین، یا حسین آن قدر فریاد «هل من ناصرینصرنی »ات نافذ بود و آن چنان تنهایی ات سر آن تفتیده دشت برهوت دامان را به آتش کشید که اکنون در لبیک به تو ای وارث رسولان همه سختی ها را با لذت ایثار بر دوش خواهیم کشید.

شهید مجتبی طبرانی

خاطره
ناهار خونه پدرش بودیم . همه دور تا دور سفره نشسته بودم و مشغول غذا خوردن. رفتم تا از آشپزخونه چیزی برای سفره بیارم. چند دقیقه طول کشید. تا برگشتم نگاه کردم دیدم آقا مهدی دست به غذا نزده تا من برگردم و با هم شروع کنیم . این قدر کارش برام زیبا بود که تا الان تو ذهنم مونده.
شهید مهدی زین الدین

منبع : یادگاران ص 19
جستجو

مطالب پیشین
آرشیو مطالب
منتخب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
سایت های مراجع تقلید
وصیت شهدا
وصیت شهدا
کاربردی
Online User 

کد گرد شدن دو گوشه عکس

دعای فرج
موضوعات


مقاله های بدیع الزمان فروزانفر

روانشاد استاد فاضل محمدحسین بشرویه‏ای معروف به بدیع‏الزمان فروزانفر - متولد 1276 ش = 1332 ق(1) - از فحول روزگار و ازفرهیختگان برجسته عرصه ادب فارسی است. او استاد ممتازی در عربی، عرفان، منطق و حکمت، و نیز شاعری پر مایه و همچنین‏دانشمندی در عالم تحقیق بود. ملاحظه بفرمائید شادروان دکتر زرین‏کوب یکی دیگر از بزرگان ادب فارسی درباره فروزانفر چه نیک گفته‏است « معلم و استادی دلسوز صمیمی بود. درس او تنها تعلیم نبود، هم تهذیب بود و هم در حین حال تفریح. با این همه توفیق او در کارمعلمی در بین استادان ادب عصر، بکلی بی‏سابقه بود... شعر را به سبک قدما محکم و متین می‏گفت، مخصوصاً به شیوه ناصرخسرو وخاقانی علاقه داشت، و از این حیث یادآور ادیب پیشاوری بود... احوال و اسبابی که در حیات ادبی وی مؤثر افتاد، از وی بیشتر یک‏محقق و یک عالم ساخت... قلمرو تحقیق او ادبیات و تصوف بود، خاصه در دوران اسلامی قبل از صفویه...» (2) 

مجموعه‏ای شامل 35 مقاله و متن سخنرانی، و 12 مقاله از مقدمه‏هایی که بر کتابها نوشته بود، و 13 مقاله از گزارشها، اشارات،نوشته‏های کوتاه، و 9 مقاله از نوشته‏های فروزانفر راجع به دانشکده معقول و منقول و فرهنگستان، جمعاً حدود هفتاد مقاله که خارج ازشرح حال بزرگان ادب فارسی، مباحثی در مسائل گوناگون ادبی و عرفانی و شاعری نیست، در این جُنگ گرد آمده است. چند متن‏سخنرانی هم راجع به فرهنگستان و دانشکده معقول و منقول که محل تدریس و فعالیت استاد فروزانفر بوده به این مجموعه افزوده شده‏است. البته مقالات بیشماری بصورت سخنرانی از فروزانفر بطور گسترده در مطبوعات آن دوران چاپ شده بود که گردآورنده قصد یافتن‏و چاپ و انتشار آنها را دارد. 

آقای عنایت‏الله مجیدی که خود در زمان حیات مرحوم فروزانفر از کتابداران خبره و صدیق دانشکده الهیات و معارف اسلامی‏دانشگاه تهران بوده و از لطف و محبت استاد برخورداری داشت، بعد از درگذشت او براساس یادداشت خانواده ارجمند استاد کارجمع‏آوری و تدوین نوشته‏ها و اشعار وی را بر عهده گرفت، قبلاً در سال 1351 مجموعه‏ای از نوشته‏های استاد به تعداد کمتر در تهران،توسط انتشارات دهخدا منتشر نمود، و نیز در سال 1354 مجموعه‏ای از اشعار استاد را انتشار داد. اینک مجموعه حاضر با افزایش حدود28 نوشته، بصورت پاکیزه‏ای تنظیم و به مشتاقان ادب و فرهنگ ایران تقدیم شده است. به گمان من دانشجویان امروزی دانشکده‏های‏ادبیات و الهیات و جویندگان علاقه‏مند علوم انسانی و زمینه‏های مختلف معارف اسلامی مجموعه نفیس و پرباری را پیش رو خواهندداشت. جای چاپ اولیه هر یک در پای صفحه منعکس شده است. 

موقع را مغتنم شمرده و در اینجا فهرست آثار چاپی استاد بدیع‏الزمان فروزانفر به نظرخوانندگان محترم می‏رسد شاید سودمند افتد. 

فهرست کتابهای چاپ شده فروزانفر : 

- 1312. سخن و سخنوران (دو جلد)، تهران‏ 
- 1314. منتخبات ادبیات فارسی، تهران‏ 
- 1315. رساله در احوال مولانا جلال‏الدین، تهران (در سال 1323 - تجدید چاپ شده‏است). 
- 1317. تاریخ ادبیات ایران، تهران (مؤسسه وعظ و خطابه) 
- 1319. فرهنگ تازی به پارسی (جلد اول)، تهران فرهنگستان ایران. 
- 1321. خلاصه مثنوی (جلد اول)، تهران وزارت فرهنگ 
- 1323. دستور زبان فارسی (با مشارکت دیگران - در دو جلد)، تهران‏ 
- 1327. قدیمی‏ترین اطلاع از زندگانی خیام، تبریز، ضمیمه مجله دانشکده ادبیات تبریز 
- 1330. فیه مافیه از گفته‏های مولوی، تهران، انتشارات دانشگاه تهران (در سال 1348تجدید چاپ شده است) 
- 1333. مآخذ قصص و تمثیلات مثنوی، تهران، انتشارات دانشگاه تهران (در سال 1348تجدید چاپ شده است) 
- 1334. احادیث مثنوی، تهران، انتشارات دانشگاه تهران (در سال 1348 تجدید چاپ شده‏است) 
- 1334. زنده بیدار (ترجمه حی بن یقظان) تألیف ابن طفیل، تهران، بنگاه ترجمه و نشرکتاب‏ 
- 1333 و 1338. معارف، تألیف بهاء ولد (چهار جزء در دو جلد)، تهران، وزارت فرهنگ‏ 
- 1336 تا 1347. دیوان شمس تبریزی (معروف به دیوان کبیر)، تهران، انتشارات دانشگاه‏تهران (ده جلد) 
- 1340. معارف، تألیف برهان الدین محقق ترمذی، تهران، وزارت فرهنگ 
- 1340. احوال و تحلیل آثار فریدالدین عطار نیشابوری، تهران، انجمن آثار ملی‏ 
- 1345. رساله قشیریه (ترجمه از متن قدیم) تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب‏ 
- 1348 .1346. شرح مثنوی شریف (3 جلد)، تهران، انتشارات دانشگاه تهران‏ 
- 1347. مناقب اوحدالدین حامد کرمانی، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب‏ 
- 1349. مصباح الارواح شمس الدین محمد کرمانی، تهران، انتشارات دانشگاه تهران (3) 

نظرات عالمانه استاد فروزانفر راجع به ادیب نیشابوری، کسایی، مروزی، سعدی، فردوسی،ابن‏سینا، زکریای رازی، خواجه نصیرالدین طوسی، رودکی، مولوی و خیام، و همچنین تفسیردقیق و تجزیه و تحلیل استاد نسبت به آثار و شرح احوال این بزرگان بسیار دلپسند و سودمند وقابل اعتناست. در این قسمت راجع به نیکلسن، احمد بهمنیار، خواجه عبدالله انصاری،سیدمحمد فاطمی و سهروردی نیز مطالبی که تماماً در خور توجه است چاپ شده و مزیداطلاع خوانندگان خواهد بود. در قسمت بعدی تحت عنوان گزارشها، و اشارات نوشته‏هایی ازمرحوم فروزانفر چاپ شده که بیشتر مربوط به دانشمندان متأخر است. از محمودخان‏ملک‏الشعرا، سروش سپاهانی، فتح‏الله خان شیبانی، ادیب نیشابوری، ملک‏الشعرای بهار، اقبال‏لاهوری، نظام وفا و حکیم صفای اصفهانی، و همچنین در مقام خلیل الله خلیلی شاعر و ادیب‏افغانی گفته‏هایی چاپ شده است که طبعاً فایده بخش است. سپس استاد راجع به فرهنگستان ونیز دانشکده معقول و منقول که در آن مکانها سخنرانیهایی به مناسبتهای مختلف مانندبزرگداشت جریر طبری، آناتول فرانس و سایر موضوعات مربوطه ایراد کرده بوده که هر یک‏مفید و سودبخش است چاپ شده. استاد مقدمه‏هایی عالمانه بر کتابهای: راحة الصدور و آیةالسرور تألیف نجم‏الدین راوندی و تعلیقه بر خصوص تألیف مرحوم فاضل تونی، کلیات‏شمس، تفسیر معنوی بر دیباچه مثنوی، بانگ نمای، کتاب نخجیران، شرح احوال شیخ‏علاءالدوله سمنانی، یادنامه ملاصدرا، دیوان خلیلی، سعدی‏نامه یا بوستان و کتاب طوطیان‏نوشته است که چون جنبه تحقیقی و پژوهشی داشته گردآورنده به این مجموعه افزوده است. 

نوشته‏ای هم از مرحوم دکتر عبدالحسین زرین‏کوب بعنوان مقدمه (نه به مناسبت چاپ این‏مجموعه) در ابتدای این اثر چاپ شده که نظر اندیشمندانه آن مرحوم نسبت به فروزانفر به‏خوبی ابراز شده، و از نکات جالب توجه و خواندنی درباره شخصیّت بدیع‏الزمان فروزانفراست(4) نمایه لازم و خوب در انتها به مجموعه اضافه شده که ارزشمند است. 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic