منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
دراین وبلاگ چه مطالبی بیشتر موردنیاز شما می باشد؟؟


آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
گالری عکس دفاع مقدس


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

ساعت و اوقات شرعی
ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی
تماس بامدیر وب
تماس با ما
ترجمه متن
قرآن آنلاین
مشاهده و دریافت کد
قاب عکس شهدا
درباره ما

این وبلاگ برای شناخت هرچه بیشتر شما عزیزان ازبسیج و شهدای دفاع مقدس در اختیارتان قرار می گردد.

مدیروبلاگ حمیدرضایی

(( سلام بر امام خمینى، اسطوره زمان كه از فیضیه برخاست و كاخ ظلم و ستم فرعونیان را لرزاند و فرو پاشاند. او از سلاله پاك رسول خدا(ص) ،از تبار ابراهیم و از خاندان پیامبران بزرگ الهى است.او از نژاد حسین (ع) ،پاسدار حریم اسلام و تجلى بارز روحانیت اسلام.))

فرازی از وصیت‌نامه
شهید اسدالله بزرگ خانقاه


بسیج لشگر مخلص خداست.
امام خمینی (ره)


کلام شهدا

یا حسین، یا حسین، یا حسین آن قدر فریاد «هل من ناصرینصرنی »ات نافذ بود و آن چنان تنهایی ات سر آن تفتیده دشت برهوت دامان را به آتش کشید که اکنون در لبیک به تو ای وارث رسولان همه سختی ها را با لذت ایثار بر دوش خواهیم کشید.

شهید مجتبی طبرانی

خاطره
ناهار خونه پدرش بودیم . همه دور تا دور سفره نشسته بودم و مشغول غذا خوردن. رفتم تا از آشپزخونه چیزی برای سفره بیارم. چند دقیقه طول کشید. تا برگشتم نگاه کردم دیدم آقا مهدی دست به غذا نزده تا من برگردم و با هم شروع کنیم . این قدر کارش برام زیبا بود که تا الان تو ذهنم مونده.
شهید مهدی زین الدین

منبع : یادگاران ص 19
جستجو

مطالب پیشین
آرشیو مطالب
منتخب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
سایت های مراجع تقلید
وصیت شهدا
وصیت شهدا
کاربردی
Online User 

کد گرد شدن دو گوشه عکس

دعای فرج
موضوعات


نام و القاب امام صادق(ع)

او را جعفر نام گذاری كرده اند و در این نام گذاری از سخن رسول خدا در بیش از هفتاد سال قبل از او الهام گرفته اند. از رسول خدا در مورد نام و لقب او سخن ها و روایاتی است. از جمله این سخن است كه فرمود: خداوند از صلب امام باقر(ع) فرزندی پدید می آورد كه كلمه حق و زبان صدق و راستین اسلام است. و هم از وی نقل شده است كه فرموده: آن كس كه دوست می دارد خدای را ملاقات كند در حالی كه كتاب عمل او در دست راست او باشد باید جعفربن محمد الصادق(ع) را دوست بدارد برخی از اسنادها گزینش نام او را به پیامبر(ص) نسبت می دهد و می گویند او بود كه نام او را جعفر صادق(ع) گذارد.

القاب او

در دنیای عرب رسم بود كه صفت برجسته ای از فرد را مشخص كرده او را بدان صفت بخوانند و چنین صفت را لقب می گفتند. این اسم در بسیاری از جوامع گذشته و حال سابقه داشته و تقریباََ در بسیاری از نقاط جهان امروز نیز ساری و جاری است. برای امام ششم ما القاب متعدد و متنوعی است كه هر كدام بنحوی و نوعی صفت و حقیقتی را از او نشان می دهند. 
معروف ترین لقب او صادق است به معنی راستین و راستگو. و از دیگر القاب او عبارتند از: 
ـ فاضل(دارای فضیلت و برتری از جهات مختلف). 
ـ قائم(به معنی ثابت و پایدار، قیام كننده، برپا و استوار). 
ـ كامل(و او كسی است كه از عیب ها منزه و دور و بركنار است). 
ـ منجی(نجات بخش و رستگار كننده، عامل رستگاری و نجات). 
ـ كلمه الحق(سخن حق، بدور از آلودگی، منزه از خبائث ظاهر و باطن و...).
ـ لسان الصدق(زبان راست، و راستگوی در سخن، گویای راستی و...). 
ـ صابر(بردبار، متحمل، مقاوم، در برابر دشواری ها، استوار و پایدار و ...).

چرا صادق؟

چرا او را صادق نامیدند؟ مگر دیگر پیشوایان از این صفت دور و بر كنار بوده اند؟ چرا آن ها را صادق ننامیده اند؟ در پاسخ آن باید گفت اولا اثبات صفتی درباره فردی مایه نفی آن از دیگران نیست. ثانیا در لابلای توجیهاتی كه كه برای ذكر این لقب جهت امان از سوی بزرگان مطرح شده است حقایقی دیگر از این نامگذاری بدست می آید: پیامبر (ص) فرموده: بهنگامی كه پسرم جعفر بن محمد بدنیا آمد او را صادق بخوانید بدان خاطر كه در تداوم امامت، فرزندی به دنیا می آید كه به همین نام(جعفر) موسوم می شود، بدون حقی دعوی امامت می كند و او را جعفر كذاب می نامند و نمونه این سخن از حضرات معصومین اندك نیستند. 
_ او را صادق نامیده اند بخاطر صدق مقالت او.  
ـ او را صادق خوانده اند بخاطر صدق حدیث و سخنش. 
ـ دیگران چون سیوطی، از پیشوایان و بزرگان اهل سنت نیز همین سخن را سروده اند. 
ـ بعضی از بزرگان نوشته اند این لقب را بدان خاطر به او داده اند كه همه پیش بینی ها و اضهار نظر های او راست در می آمد و هر چه می گفت درست بود. و یا گفته اند او را از این بابت صادق خوانده اند كه جز حق نگفت و جز راست و درست به مردم ابلاغ نكرد. 
لقب صادق را حتی دشمنانش نیز در باره او معمول می داشتند و این لقب چندان مشهور بود كه هر كس آن را می شنید همان را بر زبان جاری می كرد، حتی منصور عباسی دشمن كینه توز و سر سخت امام(ع) و سرانجام قاتل او.

كنیه او

لقب و كنیه در رسوم عرب تقریباََ همان نقش را ایفا می كردند كه نام خانوادگی در زبان فارسی ما و هم كنیه نشانه ای از احترام و در مواردی هم سببی برای تحقیر بود و انتخاب كنیه ها از سوی خانواده، خود شخص و در مواردی هم مردم بود. او را كنیه های متعددی بود كه هر كدام را به مناسبتی در باره او بكار می بردند. معروف ترین آن ها عبارتند از: ابا عبدالله كه در زبان روایات و احادیث منقول از سوی او بدان بسیار بر می خوریم. از دیگر كنیه های او عبارتند از ابا اسماعیل، ابا موسی، و این كنیه به اعتبار فرزندان امام بود كه این اسامی را دارا بودند. 
 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات